Hír
2025. július 04.

Új vasöntvény technológiát fejlesztettek Oroszlányban

Oroszlányban tartották annak a GINOP Plusz Program keretében megvalósult kutatás-fejlesztési projektnek a záróeseményét, amely a járműipari fékrendszerek alkatrészeinek új anyagminőségének kifejlesztésére irányult.

498 millió 770 ezer forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból valósult meg az a kutatás-fejlesztési projekt, amelynek célja a mikroszemcsés fémporkibocsátás csökkentése és a gyártási hatékonyság javítása volt. A Wescast Hungary Zrt. és a Miskolci Egyetem közös munkájának eredményeként új vasöntvény termékcsalád született, amely a fékrendszerek környezetterhelésének mérséklését is célozza.

A projektzáró rendezvényen Oroszlány város alpolgármestere, Gerenday Zsuzsanna köszöntötte a résztvevőket.

– A mai projektzáró rendezvény egy sikeres projektet mutat be, amely hozzájárul egy oroszlányi termelőcég innovatív, környezetbarát termékfejlesztéséhez. A fejlesztés üzenete világos: az itt működő vállalatok képesek lépést tartani az iparági trendekkel, ezzel biztosítva a helyi és térségi munkavállalók hosszú távú foglalkoztatását. A Wescast még 2000-ben az elsők között választotta Oroszlányt magyarországi bázisául.

A Wescast Hungary Zrt. értékesítési igazgatója, Újvári Brúnó részletesen ismertette a fejlesztés főbb célkitűzéseit.

– A projekt célja egy új anyagminőség kifejlesztése volt. A Wescast korábban is végzett hasonló fejlesztéseket, főként turbóházak és a motor melegoldali alkatrészei terén, de most először valósult meg ez GINOP Plusz projekt keretében. Olyan vasöntvény termékcsaládot hoztunk létre, amely növelt szilárdságú, alacsony belső feszültségű alapanyagból készül. A fejlesztés során a fékalkatrészekre koncentráltunk, célunk volt a keménység, szilárdság, nyúlás, kopásállóság és élettartam növelése, valamint a terméktömeg csökkentése. Ez utóbbi az autóiparban különösen fontos, mivel a súlycsökkentés révén kevesebb alapanyagra van szükség.

A projekt tudományos hátterét és kutatási vonatkozásait Dr. Erdélyi János, a Miskolci Egyetem intézetigazgatója egészítette ki.

– A cél az volt, hogy kevesebb alapanyagból, kevesebb energia befektetéssel történjen a gyártás, így már a termelés során csökkenthető az ökológiai lábnyom. A termékek járműipari alkalmazása során – legyen szó vasútról, kamionról vagy személyautóról – a súlycsökkentés hozzájárul a fogyasztás mérsékléséhez. Ez mind a belső égésű motorral szerelt járművek, mind az elektromos autók esetében jelentős tényező, hiszen a hatótávot közvetlenül befolyásolja.

A Wescast Hungary Zrt. oroszlányi telephelyén megvalósult fejlesztés a Miskolci Egyetemmel közös konzorciumban zajlott, és a Közép-Dunántúl régió ipari innovációját erősíti. A projekt célja, hogy a jövőben környezetkímélőbb, tartósabb és gazdaságosabban előállítható fékrendszer-komponensek kerüljenek be a járműipari gyártásba.


Elérhetőségeink
  • Oroszlányi Közös Önkormányzati Hivatal
    Oroszlány, Rákóczi Ferenc út 78.
    +36 (34) 361-444
    hivatal@oroszlany.hu
  • A honlap tartalmáért felelős vezető:
    Takács Károly
    Oroszlány Város polgármestere
Népszerű cikkek