Ünnepélyes projektzáró
Az Oroszlányi Ingatlankezelő és Hasznosító Zrt., valamint Oroszlány Város Önkormányzata projektzáró ünnepséget tartott pénteken délelőtt a "2021-2022. évi Kisvárosi Útprogram" megvalósult fejlesztéseinek átadása alkalmából.
Román kori építészetünk gyöngyszeme az Oroszlány és Pusztavám közötti erdőben megbúvó egykori bencés monostor és templom maradványa.
A XII. századi alapítású kolostort az évszázadok során több rend is birtokolta. A bencések, esetleg a ciszterek és a domonkosok ellentétét bizonyítja több alaprajzi megoldása és a rá vonatkozó írásos adatok. Történetének éppen ez a vonatkozása teszi különlegessé, hiszen a településektől távol álló kolostor többféle szerzetesi koncepció megvalósításának is otthont adott. A török korban elhagyott kolostor jelentős álló romjai ma látványos képet nyújtanak a Vértes erdejében.
A Vértes hegységben elhelyezkedő bencés kolostort 1146 előtt alapította a Csák nemzetség a Szt. Kereszt tiszteletére. Az első kolostor templomát az 1210-es években újjáépítették, ekkor nyerte el ma is látható alakját. A háromhajós templom egyedi vonása, hogy a főszentély háromkarélyos elrendezésű, nyugati homlokzata két tornyos. Elképzelhető, hogy 1210 és 1240 között a ciszter rendhez került a kolostor, de ezt követően a késő-középkorban továbbra is bencés kolostor volt e helyen. A rend számos kolostorához hasonlóan, a XV. század második felében az épületek már rossz állapotban voltak és a szerzetesek nem tudták megújítani kolostorukat.
Ezért Mátyás király 1478-ban a hanyatlásnak indult kolostort az obszerváns domonkosoknak adta, akik a birtokukba került kolostorban csak 1505-ben alakították meg konventjüket. Ekkor újabb építkezésekre került sor, elsosorban a kolostor részben. 1541-ig működött ebben a formában. A kolostor kerengőjének sarkánál kis kápolna állt, amely eredetileg a közeli település plébániatemploma lehetett. Ezt a kis templomot a domonkosok belefoglalták a kolostorukba. A török korban a kolostort elhagyták, jelentős álló romjai azonban napjainkig megmaradtak. Jelentős régészeti ásatás tárta fel a kolostor korábbi maradványait.
A vértesszentkereszti műemlék a Műemlékfelügyelet határozata alapján jelenleg nem látogatható.
Az Oroszlányi Ingatlankezelő és Hasznosító Zrt., valamint Oroszlány Város Önkormányzata projektzáró ünnepséget tartott pénteken délelőtt a "2021-2022. évi Kisvárosi Útprogram" megvalósult fejlesztéseinek átadása alkalmából.
Csütörtökön délután tartotta meg munkaterv szerinti ülését az oroszlányi Képviselő-testület a Közös Önkormányzati Hivatal tárgyalótermében.
Május 21-22-én került megrendezésre a Magyar Mazsorett Bajnokság és a Szeged Open Kupa.
Minden gyermek szeretne tűzoltó lenni, a katasztrófavédelem pedig gyermeknapon lehetőséget is biztosít erre. Május utolsó vasárnapja ismét a kicsikről szól, megnyílnak előttük a tűzoltóságok kapui.
A rájátszás, negyeddöntő, 3. meccsén simán győztek a vendéglátók.
Észak-Komáromban, a Tiszti Pavilon adott otthont a „A vízi utak régióinak fenntartható örökségmenedzsmentje (SWARE)” című pályázat 1. tematikus találkozójának, valamint a „Turisztikai fejlesztések a Pons Danubii régióban” című projektbemutatónak.